Basketball

High School Basketball: Regional Playoff Results and Updated Pairings

High School Basketball: Regional Playoff Results and Updated Pairings

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Bishop Montgomery at #1 Corona Centennial

#3 Sierra Canyon to #2 Harvard-Westlake

FIRST DIVISION

Second round, Thursday

Damien 66 years old, Serra 56 years old

St. Bernard 59, Village Christian 46

Sherman Oaks Notre Dame 66, Saint Antoine 60

Crean Lutheran 68, Carlsbad La Costa Canyon 50

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 St. Bernard to #1 Damien

#3 Sherman Oaks Notre Dame and #2 Crean Lutheran

DIVISION II

Second round, Thursday

Foothills 96, Carlsbad 95

Rancho Cucamonga 67, Bakersfield Christian 65

Edison 59, Birmingham 50

Los Altos 55, La Mirada 37

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#13 Rancho Cucamonga at #1 Foothill

#11 Edison at #2 Los Altos

DIVISION III

Second round, Thursday

Rancho Verde 66, Palisades 55

Venice 54, El Camino Real 34

Viewpoint 74, Bishop Diego 38

San Diego Mount Carmel 80, Narbonne 59

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 Venice at #1 Rancho Verde

#10 San Diego Mt. Carmel to Viewpoint #3

DIVISION IV

Second round, Thursday

Torah Valley 60, Chatsworth 29

Millikan 57, Sunny Hills 51

Bakersfield Golden Valley 84, Atascadero 75

San Diego Scripps Ranch 66, Los Angeles CES 54

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#16 Torah Valley to #5 Millikan

#3 Bakersfield Golden Valley at #2 San Diego Scripps Ranch

DIVISION V

Second round, Thursday

Fontana 49 years old, port teacher 45 years old

Westminster La Quinta 61, Villanova Prep 60

Chaffey 51, Bakersfield Garces 44

Malibu 64, Edgewood 52

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#12 Westminster LaQuinta at #9 Fontana

#7 Malibu to #6 Chaffey

NOTES: Regional finals in all divisions Tuesday, state championships at 6 p.m., March 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 San Francisco Riordan to #1 Moraga Campolindo

#3 Modesto Christian at #2 Fresno Clovis West

FIRST DIVISION

Second round, Thursday

Atherton Sacred Heart Prep 77, Oakland Tech 70

Fresno Clovis North 47, Folsom 45

San Francisco St. Ignatius 53, Stockton Lincoln 38

Sacramento Inderkum 83, Livermore Grenada 69

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#13 Fresno Clovis North at #1 Atherton Sacred Heart Prep

#3 San Francisco St. Ignatius at #2 Sacramento Inderkum

DIVISION II

Second round, Thursday

Elk Grove 59, Danville San Ramon Valley 55

Fairfield Vanden 74, Oakland Bishop O’Dowd 67

Vallejo St. Patrick-St. Vincent 66, Fresno Central 65

Ross Branson 54, Mountain View St. Francois 43

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 Fairfield Vanden to #1 Elk Grove

#3 Vallejo St. Patrick-St. Vincent at #2 Ross Branson

DIVISION III

Second round, Thursday

Chico Pleasant Valley 81, Atherton Menlo 36

San Francisco Lincoln 75, Kentfield Marine Catholic 49

Fresno Bullard 63, Rocklin Whitney 57

Oakland 76, San Jose Lynbrook 67

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 San Francisco Lincoln to #1 Chico Pleasant Valley

#11 Fresno Bullard at #2 Oakland

DIVISION IV

Second round, Thursday

Redding Enterprise 38, Mountain View 36

Napa Justin-Siena 58, San Francisco Lowell 45

Galt Liberty Ranch 57, San Francisco Urban 43

Belmont Carlmont 57, Redding University Prep 48

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Napa Justin-Siena at #1 Redding Enterprise

#7 Belmont Carlmont at #3 Galt Liberty Ranch

DIVISION V

Second round, Thursday

Cloverdale 55, Yreka 31

Portola Valley Woodside Priory 70, Denair 53

San Francisco Stuart Hall 49, Ripon Christian 40

Oakland Head-Royce 45, Sacramento Bradshaw Christian 40

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Portola Valley Woodside Priory to #1 Cloverdale

#3 San Francisco Stuart Hall at #2 Oakland Head-Royce

NOTES: Regional finals in all divisions Tuesday, state championships at 6 p.m., March 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRL SNEAKERS

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Corona Centenary at #1 Etiwanda

#3 Sierra Canyon to #2 La Jolla Country Day

FIRST DIVISION

Second round, Thursday

Rosary 56, Viewpoint 42

Windward 54, Bakersfield 44

Bishop Montgomery 67, Camarillo 49

Orangewood Academy 42, Granada Hills 30

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Windward to #1 Rosary

#3 Bishop Montgomery at #2 Orangewood Academy

DIVISION II

Second round, Thursday

Corona Santiago 88, Chula Vista Bonita Vista 75

La Jolla Bishop’s 74, Brentwood 69

Sage Hill 42, Long Beach Poly 39

Ontario Christian 69, Newport Beach Pacifica Christian 58

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#13 La Jolla Bishop’s at #1 Corona Santiago

#6 Sage Hill and #2 Ontario Christian

DIVISION III

Second round, Thursday

Room 47, San Diego Rancho Bernardo 35

San Diego Scripps Ranch 56, Hanford Sierra Pacific 52

Porterville 55, Carlsbad 54

Orcutt Academy 66, Shadow Hills 54

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 San Diego Scripps Ranch at #1 La Salle

#15 Orcutt Academy at #3 Porterville

DIVISION IV

Second round, Thursday

Yucca Valley 72, Corcoran 42

King/Drew 48, Los Angeles CES 46

Imperial 43, San Marcos 30

Trinity Classic 56, San Bernardino 41

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 King/Drew to #1 Yucca Valley

#6 Imperial and #2 Trinity Classic

DIVISION V

Second round, Thursday

Verdugo Hills 59, Bakersfield Highland 51

Shalhevet 68, Maywood CES 27

VistaRancho Buena Vista 74, Laguna Beach 26

Chula Vista Victory Christian 81, Price 30

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Shalhevet at #1 Verdugo Hills

#3 Vista Rancho Buena Vista and #2 Chula Vista Victory Christian

NOTES: Regional finals in all divisions Tuesday, state championships at 6 p.m., March 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#5 El Dorado Hills Oak Ridge to #1 Concord Carondelet

#3 Fresno Clovis West at #2 San Jose Mitty

FIRST DIVISION

Second round, Thursday

Richmond Salesian 80, Elk Grove Laguna Creek 51

Oakland Bishop O’Dowd 54, San Jose Valley Christian 47

San Francisco St. Ignatius 54, Fairfield Vanden 50

Stockton St. Mary’s 50, Santa Rosa Cardinal Newman 46

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#4 Oakland Bishop O’Dowd at #1 Richmond Salesian

#3 San Francisco St. Ignatius to #2 Stockton St. Mary’s

DIVISION II

Second round, Thursday

Stockton Lincoln 63, Piedmont 56

Fresno San Joaquin Memorial 50, Los Gatos 36

Atherton Menlo 59, Caruthers 55

Antelope 60, Sacramento McClatchy 58

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#8 Stockton Lincoln at #5 Fresno San Joaquin Memorial

#10 Antelope at #3 Atherton Menlo

DIVISION III

Second round, Thursday

Lincoln 42, San Bruno Capuchino 38

Fresno Central 52, Clovis Buchanan 42

Oakland Tech 78, Dixon 38

Portola Valley Woodside Priory 74, San Jose Evergreen Valley 27

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#12 Fresno Central to #1 Lincoln

#7 Portola Valley Woodside Priory at #3 Oakland Tech

DIVISION IV

Second round, Thursday

Millbrae Mills 48, Redding University Prep 35

Jackson Argonaut 66, San Jose Harker 53

Ross Branson 57, San Francisco Gateway 36

San Andreas Calaveras 52, Placer Auburn 32

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#12 Jackson Argonaut at #8 Millbrae Mills

#3 Ross Branson at #2 San Andreas Calaveras

DIVISION V

Second round, Thursday

Hillsborough Crystal Springs Highlands 50, Grass Valley Bear River 43

San Anselmo San Domenico 50, Orland 34

Weaverville Trinity 42, Concord Mt. Diablo 38

University of San Francisco 64, angel camp Bret Harte 57

Regional semi-finals, Saturday, 6 p.m.

#8 Hillsborough Crystal Springs Uplands to #4 San Anselmo San Domenico

#6 Weaverville Trinity at #2 University of San Francisco

NOTES: Regional finals in all divisions Tuesday, state championships at 6 p.m., March 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).